PODSUMOWANIE ZLOTU PARAMILITARNEGO W INOWŁODZU

W dniach 9 – 10 kwietnia br. odbywał się w Inowłodzu Zlot Grup Paramilitarnych, stanowiący preludium do przypadających w 2016 r. obchodów 950 rocznicy istnienia Inowłodza. Impreza podkreślająca bogactwo i dorobek historyczny miejscowości miała charakter otwarty i przyciągnęła fascynatów historii, a w szczególności militariów. W sobotę rozpoczęto od uroczystego apelu i prezentacji grup rekonstrukcyjnych. W zlocie udział wzięło około 150 rekonstruktorów. W samo południe odbył się bieg o „Puchar Wójta”. Zaraz po nim miał miejsce turniej strzelecki z broni pneumatycznej oraz prezentacja sprzętu i pojazdów militarnych.

bieg0001 bieg0001 bieg0001

W zamkowej komnacie weteran wojen w Afganistanie i Iraku opowiedział
o ciężkiej pracy na misji. A wieczorem organizatorzy zaprosili do wysłuchania koncertu patriotycznego w wykonaniu duetu: Magdaleny Tunkiewicz i Wojciecha Bardowskiego.

bieg0001 bieg0001 bieg0001

Po koncercie uczestnicy zlotu w uroczystym przemarszu udali się na cmentarz rzymskokatolicki w Inowłodzu do miejsca domniemanego pochówku Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, gdzie złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali cześć Jego pamięci wystrzałem salw honorowych.

bieg0001 bieg0001 bieg0001

W niedzielę turyści licznie odwiedzający Inowłódz mogli podziwiać pokaz koni w galopie. Niebywałą atrakcją okazała się prezentacja kunsztu jazdy konnej w wykonaniu Pułku Ułanów. A w godzinach południowych odbył się Pokaz Walk Rycerskich z przełomu XIV / XV wieku. Mimo niesprzyjającej aury turyści dopisali, szczególnie drugiego dnia, zamykającego zlot.

M. Werkowska/ facebook: Ruiny Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu, fot.: Drużyna Ibr, film: naszinowlodz.pl