Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

Na Polach Grunwaldzkich odbyła się inscenizacja bitwy z 15 lipca 1410 roku. Rekonstruktorzy z Polski i zagranicy odtworzyli historyczne wydarzenie sprzed 606 lat, gdy wojska polsko-litewskie wspierane przez oddziały tatarskie, ruskie i czeskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego.

Widowisko, w którym wzięło udział ok. 1,3 tys. rekonstruktorów w historycznych strojach, było – jak co roku – starannie wyreżyserowane. Członkowie bractw rycerskich odtwarzali pieszych i konnych rycerzy, łuczników i artylerzystów obu walczących stron.

Inscenizacja zgromadziła na polach pod Stębarkiem kilkadziesiąt tysięcy widzów. Po bitwie publiczność dziękowała oklaskami schodzącym z pola rycerzom.

Walczący byli też zadowoleni, że podczas samej bitwy było pogodnie, choć wcześniej padał deszcz. Obiecywali, że kolejna inscenizacja wypadnie jeszcze lepiej.

Co roku w scenariuszu nie brakuje powszechnie znanych z historycznych źródeł motywów. Rekonstruktorzy spod polskich chorągwi przed bitwą śpiewają Bogurodzicę, odtwarzana jest scena podarowania dwóch nagich mieczy przez krzyżackie poselstwo.

W oczekiwaniu na inscenizację tysiące turystów na kilka godzin mogą przenieść się w epokę średniowiecza. Mogą zwiedzać obozowiska, czynny jest jarmark średniowieczny, na którym można kupić “wszystko z epoki”: zbroje, miecze, tarcze, łuki. Podczas dni Grunwaldu poprzedzających sobotnią bitwę, rozgrywane są turnieje rycerskie. Pod Grunwald przyjeżdżają także harcerze drużyn grunwaldzkich, nawiązujących do etosu i tradycji rycerskich.


źródło: www.onet.pl