Radziejów i Płowce 2016

Tradycyjnie ok. godz. 14.00 na Rynku Radziejowa odbyło się uroczyste otwarcie Jarmarku, którego dokonał Burmistrz Miasta Radziejów – Sławomir Bykowski.

Rozpoczęciu imprezy towarzyszyła salwa ze średniowiecznej broni czarnoprochowej w wykonaniu Drużyny IBR, pod dowództwem Kasztelana Franciszka Jagielskiego. Po przywitaniu przybyłych gości, bractw i pocztów rycerskich rozpoczęły się przeróżne konkurencje i zabawy plebejskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Chętnych do udziału w konkursach i zabawach nie brakowało. Zorganizowano konkurs plastyczny, konkurs rzutu rzutkami do celu, konkurs rzut podkową, Turniej Miecza Sportowego dla dzieci, Turniej bojowy pieszy dla dorosłych. Nie lada atrakcją była obecność szczudlarzy.

Imprezie towarzyszył również pokaz żonglerki artystycznej w wykonaniu artystów z Teatru “Agrafka” z Torunia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się dawne gry i zabawy: cięcie głowy kapusty, konkurencja przeciągania liny, wyścig na nartach. Publiczności podobały się pokazy tańca średniowiecznego i walk rycerskich. Widzowie chętnie uczestniczyli w nauce tańca oraz nauce żonglerki. Ponadto na boisku przy LO odbywał się również Turniej łuczniczy dla młodzieży oraz Turniej rzutu oszczepem dla dorosłych.

Punktem kulminacyjnym Jarmarku Królewskiego był przemarsz uczestników i zaproszonych gości ulicami miasta przy świetle pochodni. Atrakcją wieczoru był pokaz fireshow w wykonaniu artystów z Teatru “Agrafka” z Torunia. Następnie włodarze miasta wręczyli nagrody zdobyte w całodniowych zmaganiach turniejowych. Wysłuchanie i odśpiewanie Bogurodzicy oraz wystrzał ze średniowiecznej artylerii były zwieńczeniem tegorocznej imprezy.
Następnego dnia w pobliskich Płowcach odbyło się starcie oddziałów Władysława Łokietka z armią Krzyżacką. W 1331 r. pod Płowcami Władysław Łokietek pokonał Krzyżaków. W tym roku to już XV odsłona inscenizacji. Mimo iż pogoda nie rozpieszczała, deszcz lał w tym dniu przybyło mnóstwo gości, nawet z odległych w kraju miejscowości. Aby inscenizacja bitwy mogła się odbyć Gmina Radziejów zaprosiła 16 grup rekonstrukcyjnych.