KILKA SŁOW O INOWŁODZKIM BRACTWIE RYCERSKIM « Drużyna IBR

KILKA SŁOW O INOWŁODZKIM BRACTWIE RYCERSKIM


Powstanie naszego Stowarzyszenia zapoczątkowane zostało nadaniem funkcji Kasztelana Franciszkowi Jagielskiemu przez wójta gminy Inowłódz Cezarego Krawczyka.

ORGANIZOWALIŚMY:

1. Otwarcie Zamku w Inowłodzu (współorganizator): Otwarcie zamku w Inowłodzu odbyło się w sobotę 15 czerwca.Pierwsi goście i turyści mogli podziwiać XIV-wieczny zamek króla Kazimierza Wielkiego, który po rekonstrukcji w formie tzw. trwałej ruiny, udostępniony został zwiedzającym. Mieszkańcy gminy Inowłódz i przybyli goście nie kryli zachwytu. Świetnie prezentujący się zamek wzbudzał powszechny podziw.
Uroczystości na zamku w Inowłodzu poprzedziła msza św. w pobliskim kościele św. Michała Archanioła odprawiona po łacinie. W jej trakcie wystąpił chór gregoriański.
Po mszy orszak rycerski wraz z Orkiestrą Dętą OSP w Żelechlinku poprowadził zaproszonych gości pod zrekonstruowaną ruinę, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie zamku w Inowłodzu.
Sporo działo się też u podnóża Zamku. Dużym zainteresowaniem, poza koncertem laureatów festiwalu cieszyły się pokazy jeździectwa oraz szermierki. Obejrzeliśmy widowiskowe sceny pojedynków na szable, miecze i szpady. Wśród publiczności spacerowały osoby przebrane w stroje wzorowane na średniowiecznych.Kolejną atrakcją było rycerskie obozowisko rozłożone nad rzeką Pilicą. To tutaj rozłożono namioty a ciężkozbrojni odpoczywali i przygotowywali się do turnieju. Szczęk, krzyżujących się mieczy zgromadził liczne grono widzów. Na szczęście pojedynki były bezkrwawe a zwycięzców wyłaniano na podstawie liczby celnych i technicznych trafień. Przy okazji okazało się, że nie jest to zabawa całkowicie bezpieczna dla jej uczestników i widzów. Wytrącony z okutej w stal rękawicy miecz może poszybować w najmniej oczekiwanym kierunku.

2. Turnieje Kuszniczo- Łucznicze w Inowłodzu (Dwie edycje): Na Turniejach zagościli kusznicy i łucznicy z całej Polski. Turniejom towarzyszyły gry i zabawy plebejskie, pokazy konne, tańce średniowieczne zaprezentowane przez zespół działający przy Inowłodzkim Bractwie Rycerskim oraz pokazy walk rycerskich. Turyści mogli nie tylko poznać dawne rzemiosła (takie jak kowalstwo) ale także odwiedzić średniowieczne obozowisko, które mieściło się na podgrodziu Zamku. Po zakończeniu eliminacji turniejowych, widzowie oraz zaproszeni goście mogli podziwiać pokaz tańców z ogniem w wykonaniu profesjonalnej grupy fireshow. W niedzielę odbywały się finały turnieju łuczniczego oraz kuszniczego oraz uroczyste wręczenie nagród.

3. Zlot Paramilitarny w Inowłodzu: W dniach 9 – 10 kwietnia br. odbywał się w Inowłodzu Zlot Grup Paramilitarnych, stanowiący preludium do przypadających w 2016 r. obchodów 950 rocznicy istnienia Inowłodza. Impreza podkreślająca bogactwo i dorobek historyczny miejscowości miała charakter otwarty i przyciągnęła fascynatów historii, a w szczególności militariów. W sobotę rozpoczęto od uroczystego apelu i prezentacji grup rekonstrukcyjnych. W zlocie udział wzięło około 150 rekonstruktorów. W samo południe odbył się bieg o „Puchar Wójta”. Zaraz po nim miał miejsce turniej strzelecki z broni pneumatycznej oraz prezentacja sprzętu i pojazdów militarnych.
W zamkowej komnacie weteran wojen w Afganistanie i Iraku opowiedział
o ciężkiej pracy na misji. W niedzielę turyści licznie odwiedzający Inowłódz mogli podziwiać pokaz koni w galopie. Niebywałą atrakcją okazała się prezentacja kunsztu jazdy konnej w wykonaniu Pułku Ułanów. A w godzinach południowych odbył się Pokaz Walk Rycerskich z przełomu XIV / XV wieku.
4… Oraz mnóstwo innych wydarzeń, między innymi: lekcje żywej historii na Zamku w Inowłodzu (dla dzieci i dorosłych), Królewski Jarmark w Radziejowie (kilka edycji) i liczne Obchody Dni Inowłodza.


Podziękowania bieg0001

OFERTA

Jesteśmy bractwem działającym od piętnastu lat. Podczas naszej 15letniej działalności organizowaliśmy wydarzenia o charakterze Europejskim (Konny Maraton z Polski do Watykanu), ogólnokrajowym ( historyczny przemarsz na Grunwald Wojsk Króla Władysława Jagiełły z Sulejowa na Grunwald według Kronik Jana Długosza: http://pl.wikipedia.org/wiki/Obchody_600-lecia_bitwy_pod_Grunwaldem) oraz wiele o charakterze lokalnym (między innymi Otwarcie Zamku w Inowłodzu).

Czasem ramowym naszego odtwórstwa jest okres około grunwaldzki, generalnie XIV-XV w.
Działamy na terenie kraju i zagranicy.

Sprzęt, którym dysponujemy został wykonany na bazie autentycznych średniowiecznych znalezisk. Na stanie posiadamy ponad 20ścia średniowiecznych zbroi, datowanych od XIII aż do XV wieku. Dzięki tak dużej ilości różnorodnych zbroi jesteśmy w stanie brać udział w wydarzeniach i inscenizacjach o szerokim datowaniu, a także prezentować różne typy zbroi podczas prelekcji oraz zajęć edukacyjnych. W skład naszego wyposażenia wchodzą różne rodzaje broni białej: między innymi miecze jednoręczne, miecze długie (półtoraręczne), miecze dwuręczne, topory, halabardy, buzdygany, tasaki, kiścienie, korbacze.
Na stanie posiadamy także broń strzelecką, w tym: łuki i kusze historyczne, oraz broń czarnoprochową, w skład której wchodzą: armaty, bombardy, hakownice i piszczele. Wszystkie te sprzęty są przez nas używane w czasie inscenizacji historycznych.

bieg0001 bieg0001 bieg0001

Kierujemy swoją ofertę do szerokiego grona odbiorców. Jesteśmy w stanie zrealizować lekcje „żywej historii” ( lub prelekcje dotyczące danego średniowiecznego zagadnienia), według własnego lub podanego scenariusza. Inowłodzkie Bractwo Rycerskie zajmuje się ponadto:

  •  organizacją i udziałem w inscenizacjach oraz wydarzeniach historycznych ( w tym obchodach Świąt, jubileuszach)
  •  pokazami fechtunku i walk Rycerskich
  • lekcjami strzelania z łuku (posiadamy profesjonalny tor łuczniczy, łuki oraz instruktora)
  • pokazami i lekcjami tańca dawnego/średniowiecznego
  • organizowaniem prelekcji historycznych dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych
  • udziałem w wydarzeniach o charakterze kulturalno-oświatowym ( np. mixerze regionalnym, dożynkach, obchodach)
  •  średniowieczną oprawą ślubów oraz wesel ( według własnego, lub podanego scenariusza)
  •  cateringiem
  •  fireshow z udziałem wyspecjalizowanego instruktora

Oraz wielu wielu innych.

CZŁONKOWIE
bieg0001
bieg0001 bieg0001 bieg0001 bieg0001 bieg0001 bieg0001 bieg0001 bieg0001

Członkami Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego są pasjonaci historii średniowiecza, posiadający specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Posiadamy w pełni wyposażonych Rycerzy, łuczników oraz białogłowy, które zajmują się odtwarzaniem dawnych tańców. Staramy się, aby każdy członek naszego Bractwa był wyspecjalizowany w danej dziedzinie (na przykład w łucznictwie, fechtunku). Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować rzetelną oprawę wszelkiego rodzaju imprez i wydarzeń.

Członkowie Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego specjalizują się w różnych rzemiosłach dawnych. W swoich szeregach posiadamy osoby zajmujące się kowalstwem, szewstwem, zielarstwem, krawiectwem średniowiecznym, tańcem z ogniem, haftowaniem a nawet tkaniem. Białogłowy z naszego Bractwa zajmują się rekonstrukcją tańców dawnych (średniowiecznych i renesansowych), które odtwarzają zgodnie z zachowanymi przekazami historycznymi.

NASI RZEMIEŚLNICY-WOJTYSIAK WEAPON
W swoich szeregach posiadamy także rzemieślników zajmujących się wytwarzaniem zarówno współczesnych, jak i średniowiecznych replik broni, chociaż należy zaznaczyć, że skupiają się nie tylko na produkcji rodzimych, historycznie potwierdzonych replik, ale także tych orientalnych (japońskich, tureckich, perskich…).
Oczywiście repliki broni to nie wszystko: Wojtysiak Weapon zajmuje się także produkcją noży, sztyletów i innych użytkowych przedmiotów, przeznaczonych dla rekonstruktorów. Wszystkie historyczne produkty są tworzone na podstawie konkretnych znalezisk, bądź źródeł historycznych- są więc zarówno odpowiednie do wykorzystania w czasie np. walk rycerskich, jak i przeznaczone są dla koneserów militariów i dawnej broni.
Kunszt i wyroby naszych przyjaciół można obejrzeć w czasie trwania pokazów i imprez organizowanych przez Inowłodzkie Bractwo Rycerskie, ale zachęcamy także do odwiedzenia ich strony internetowej: WOJTYSIAK WEAPON

KASZTELAN ZAMKU W INOWŁODZU


Pieczę nad Inowłodzkim Bractwem Rycerskim sprawuje Franciszek Jagielski Kasztelan Zamku w Inowłodzu, Rycerz Herbu Łabędzik. Pasowanie na Rycerza odbyło się 21 czerwca roku Pańskiego 2014 w Kościele Św. Idziego w Inowłodzu zgodnie z rytuałem średniowiecznym.

bieg0001

 

bieg0001 bieg0001 bieg0001 bieg0001


Inowłodzkie Bractwo Rycerskie wyposażyło zbrojownię zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Oprócz strojów i rynsztunku średniowiecznych rycerzy, odwiedzający warownię mogą przyjrzeć się z bliska armacie, która stanęła na zamkowym dziedzińcu.

Nowo powstała ekspozycja pozostanie na stałe ulokowana w murach odrestaurowanej warowni. Eksponaty należące do Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego będą również wykorzystywane przez jego członków w wydarzeniach o charakterze pokazowym i edukacyjnym. Kasztelan zamku, Franciszek Jagielski, zapowiada, że od września w warowni organizowane będą lekcje żywej historii dla uczniów szkół.

Zbrojownia powstała w pomieszczeniach ofiarowanych Bractwu przez władze gminy Inowłódz i znajduje się pod opieką Gminnego Centrum Kultury. „Zależy nam na tym, żeby zamek żył” – zapewnia Jan Żerek, sekretarz gminy.

Źródło: https://www.nasztomaszow.pl/turystyka-i-rekreacja/otwarto-zbrojownie-na-zamku-w-inowlodzu/ze-smakiem
bieg0001

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i propozycje, zarówno od osób fizycznych, instytucji oraz firm. Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą ofertą, proszę skontaktować się z nami poprzez zakładkę „kontakt”

 

Pozdrawiamy:
drużyna Inowłodzkiego Bractwa Rycerskiego